At the beginning

Warhammer (Młot Bojowy) –

Jest grą fantasy osadzoną w alternatywnym świecie przypominającym średniowieczny krajobraz, jaki znamy z filmów. Klimat panujący w grze można porównać do Europy z XIV wieku kiedy przez kontynet przeszła fala Czarnej śmierci. W Starym Świecie (Europa), w którym toczy się gra miał miejsce najazd Hord Haosu, który zrójnował północną część imperium. Ludzie umierają z głodu, oraz zostają spaczeni chaosem (dowiecie się później). W lasach grasują potwory, na szlakach bandyci napadją na podrużujących, a w kanałach większych miast panują Skaveny (Szczuroludzie). W grze spotkamy się z ogomną dawką mocy nadprzyrodzonych. W miastach stacjonują kolegia magii, w których adepci sztuki magicznej pogłębiają swoją wiedzę. Brzmi dobrze? To dopiero początek mrocznego, średniowiecznego klimatu, który przygotowała dla nas Games Workshop.

scaven

Krainy Starego Świata i ich kultura były wzorowane na państwach z prawdziwego świata: Imperium to Święte Cesarstwo Rzymskie (Niemieckie), Bretonnia to średniowieczna Francja, stepy Kislevu zajmują tereny odpowiadające geograficznie położeniu Polski i Rosji, Jałowa Kraina wraz z największym portem Starego Świata Marienburgiem odpowiada Niderlandom, Estalia stanowi w ogólnych zarysach odpowiednik Hiszpanii, natomiast państwa-miasta Tilei wzorowane są na renesansowych Włoszech. Na obrzeżach Starego Świata istnieje jeszcze Norska (Skandynawia), Albion (Wielka Brytania) oraz Arabia (odpowiadająca Imperium osmańskiemu).

RPG (role playing game - gra fabularna, inaczej gra wyobraźni) –

Oparta na narracji, w której gracze (przynjmniej dwoje) wcielają się w role fikcyjnych postaci Bohaterów. Cała rozgrywka toczy się w alternatywnym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających. Celem sesji jest rozegranie gry według zaplanowanego scenariusza i osiągnięcie umownie określonych lub indywidualnych celów, przy zachowaniu wybranego zestawu reguł, zwanego mechaniką gry.

Rozgrywkę WH można porównać do teatru improwizacji, w którym osoba prowadząca (zwana mistrzem gry) odgrywa rolę autora scenariusza, reżysera, narratora i aktora odgrywającego role drugoplanowe. Natomiast gracze, czyli osoby biorące udział w grze, są aktorami pierwszoplanowymi, nieznającymi wszakże scenariusza i zmuszonymi improwizować oraz reagować na sytuacje, jakie stawia przed nimi mistrz gry. Jeżeli graczy jest wielu, mogą dobierać się w drużyny. Natomiast jeżeli w rozgrywce bierze udział wyłącznie jeden gracz, mistrz gry organizuje tzw. solówkę.

Rozgrywka toczy się w ramach spotkań "sesji" odbywających się w odpowiednich pomieszczeniach. Rozgrywka jest konstruowana prawie wyłącznie w oparciu o słowne opisy, czasem wspomagane muzyką lub taktyczną planszą. Mistrz gry opisuje graczom ich otoczenie i akcje wykonywane przez bohaterów niezależnych, gracze natomiast opisują czynności wykonywane przez ich postaci. Do zadań mistrza gry należy również decyzja, które akcje podejmowane przez graczy osiągną zamierzone efekty, a które nie. Stopień dozwolonej identyfikacji między graczami a odgrywanymi przez nich postaciami – wypowiadanie się w pierwszej osobie, wykorzystanie rekwizytów, kontakt fizyczny z pozostałymi graczami – jest kwestią umowną i zależy wyłącznie od stopnia immersji (zanurzenia) graczy w opisywany świat gry.

Jak rozpocząć grę –

Aby rozpocząć grę warto przeczytać podręcznik zasad Warhammer Fantasy Roleplay. Słowo "Podręcznik" może kojarzyć się źle, dlatego użyje innego sformułowania - samouczek, tutorial, kompendium. Te słowa pełniej opowiadają o tej fantastycznej książce, z którą od lat wieczorami spotykam się jak z najlepszym przyjacielem. Oczywiście, jako gracz nie musisz przeczytać go od "deski do deski", co nie umniejsza faktu, że dla spotęgowania własnej zabawy, warto to zrobić.

Jak odgrywać postać -

Odgrywanie postaci to bardzo ważny element całej zabawy, ponieważ dodaje smaku i klimatu całej rozgrywce. Jest kilka elementów, które mogą Ci pomóc w wykreowaniu swojego bohatera.

Warhammer Fantasy Roleplay

Rozpoczynając grę wybierasz rasę oraz profesję odgrywanej postaci. Jeżeli czytałeś książki fantasy (np. Wiedźmin) lub oglądałeś filmy (np. Władca Pierścieni) masz obraz jak wielkie są różnice między Elfami, Krasnoludami, Ludźmi czy Niziołkami. I tak na przykład zupełnie inaczej zachowywać się będzie Elf, który jest Rzecznikiem Rodu, od Krasnoluda, który jest Ochroniarzem. Pierwsza postać charakteryzuje się wymową przepełnioną kwiecistym, dumnym językiem oraz wspaniałymi manierami. Natomiast Krasnolud jest wulgarnym (bez przesady) twardzielem, który ceni ciemne piwo i pełny mieszek. Jest to bardzo jaskrawy przykład, ale doskonale pokazuje jak wiele mamy możliwości na kreację swojej postaci.

Często mistrz gry da Ci za zadanie napisanie backstory (historię Twojej postaci). Nie ma nic lepszego, aby jeszcze bardzie związać się ze swoim bohaterem, co przyniesie fantastyczny efekt podczas sesji. Aby napisać dobrą historię skup się na 10 podstawowych pytaniach:

Skąd pochodzi - Twój bohater może pochodzi z jednej z prowincji Imperium lub na przykład z Bretonii. Warto o tym napisać, ponieważ jest to element, który możesz wykorzystać przy pisaniu całej historii.

Czy ma rodzinę - może być jedynakiem, a może jego siostra została porwana przed laty przez ukochanego, a Ty chcesz go dopaść. Tu do wyboru masz wspaniały wachlarz możliwości, który MG również będzie mógł wykorzystać podczas całej kampanii.

Jaka jest jego pozycja społeczna - jeżeli Twoja postać to chłop lub mieszczanin to jesteś wyrazie związany z pewną klasą, co nie przekreśla szans na awans społeczny. Natomiast startując z profesji wyjściowej Szlachcic masz otwartą drogę do napisania historii o mezaliansach i intrygach mających miejsce na dworze.

Kim był zanim stał się poszukiwaczem przygód - tu możesz napisać prawie wszystko, oczywiście łącząc to z pozostałymi elementami. Ponieważ wyglądałoby to groteskowo, gdyby startując z profesji wyjściowej Ciura Obozowa napisałbyś, że pare miesięcy wcześniej polowałeś na smoki, co przyniosło Ci chwałę wśród pobratyńców.

Dlaczego wyruszył na szlak - co popchnęło Twojego bohatera do wyruszenia, jakie wydarzenie lub osoba skłoniły go do porzucenia dotychczasowego życia.

Czy jest religijny - w świecie WH istnieje kilka religii, które można stanowią nieodłączną część całego świata. Nie można, więc przejść obojętnie wobec kwestii wiary Twojego bohatera.

Kim są jego przyjaciele i wrogowie - to kolejna ważna kwestia, która może łączyć się z tym co popchnęło bohatera na szlak. Może zawsze w jakiś okolicznościach będzie wspominał, swojego najgorszego wroga i będzie życzyć mu śmierci? Warto zadać sobie również to pytanie.

Czy ma jakieś ulubione przedmioty - każdy z nas ma coś, co lubi i z czym się nie rozstaje, dlaczego Twój bohater również nie może mieć takiego przedmiotu. Opisz jak go otrzymał, albo gdzie go zdobył, a Mistrz Gry na pewno się zgodzi, żebyś miał go ze sobą podczas przygody.

Czy komuś służy - może Twój bohater wyruszył na szlak na rozkaz swojego Pana, a może przed nim ucieka. Kolejne pytanie, które może wpłynąć na całe backstory.

Czy kogoś kocha lub nienawidzi - śmiertelny wróg jest zawsze dobrą motywacją do zmian, dokładnie tak jak niezaspokojona lub tragiczna miłość.

Jeżeli odpowiesz sobie na wszystkie pytania gwarantuje, że odgrywanie postaci stanie się o wiele przyjemniejsze i przyniesie Ci mnóstwo satysfakcji.

Kilka wskazówek -

Pierwsza i jedna z najważniejszych zasad. Od Twojego podejścia zależy jak będziesz się bawić, dlatego przychodź na sesję z pozytywnym nastawieniem i pozwól mistrzowi prowadzić przygodę.

Bardzo ważna elementem wniknięcia w świat WH jest znalezienie odpowiedniego Mistrza Gry, który wprowadzi Cię w arkany mrocznego świata wzbudzając w Tobie podziw oraz pragnienie poznawania dalszej części przygody. Nie jest to temat błahy, i nie można go bagatelizować ponieważ niedoświadczony lub kiepski mistrz może Cię zrazić, czy zniechęcić do dalszej zabawy. Więcej na temat MG znajdziesz w sekcji "Mistrz Gry".

Odpowiednia drużyna to kolejny element układanki, aby sesja była udana. Warto zebrać swoich przyjaciół, a przynajmniej bliskich znajomych do pierwszych rozgrywek. Ponieważ dzięki temu będziecie się czuli swobodnie, a do dobrej zabawy, koniecznie potrzebny jest luz.

Zarezerwuj sobie odpowiednią ilość czasu. Wydaje się proste? A nie zawsze takim jest, ponieważ sesja może trwać godzinę jak i cztery, a jest to duża równica. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeżeli jesteś jeszcze niepełnoletni lub gdy planujesz wracać do domu autobusem.

Nie przychodź na sesję zalany w trupa. Ty nie będziesz się dobrze bawił i zepsujesz zabawę innym. Nie pisana zasada, która obowiązuje i niestety się sprawdza.

Rzuć Kośćmi